...

לשיחת ייעוץ

מה זה רשת מאש? המדריך המקיף על מערכת mesh

רשת מאש אלחוטית

מבוא לרשתות מאש

רשתות מאש הן מערכות תקשורת מתקדמות שמבוססות על המונח "Mesh". הרעיון המרכזי של רשת מאש הוא השיתוף הדינמי של מידע בין מספר מכשירים במערכת תקשורת כל שהיא. במערכת זו, כל מכשיר ברשת יכול לשתף במקביל מידע עם מכשירים אחרים, מה שיוצר תצורה מפוזרת ומגוונת של קישורים וצמתים תקשורתיים.


רשתות מאש מציעות גמישות ועמידות בפני תקלות, כאשר כל מכשיר ברשת הוא גם מסלול תקשורת פוטנציאלי למכשירים אחרים. במילים אחרות, אין תלות במכשיר מרכזי או נקודת מרכז ברשת מאש, וכל מכשיר מתפקד בזמן נתון גם כמקלט וגם של כמשדר.


רשתות המאש נחשבות לפתרון תקשורת מתקדם ביותר, ומשמשות במגוון תחומים כמו תקשורת אלחוטית, בתים חכמים (IoT), רשתות חוטיות ביתיות ורשתות עסקיות מתקדמות. בעזרת הטכנולוגיה הזו, ניתן להעביר מידע בין מכשירים בצורה מהירה ויעילה, ולהתמודד עם עומסים גבוהים ותקלות ברשת.


במאמר זה נסקור את היתרונות, המגבלות והמאפיינים הטכניים של רשתות מאש, כך שתוכלו להבין את התכונות והיתרונות של טכנולוגיה, תוך התמקדות ביישום רשת מש בתוך רשת אחרת נפוצה שכולנו מכירים: רשת אינטרנט אלחוטי – WiFi.

תוכן עניינים

כיצד עובדת רשת מאש?

רשתות מאש הן הפתרון החדיש ביותר בתחום הרשתות הביתיות האלחוטיות. רשת מאש אלחוטית מספקת טווח גדול יותר, אות חזק יותר, חיבור יציב יותר ואינטרנט מהיר ללא קשר למקום שבו אתה נמצא בבית.

 

רשתות mesh כוללות מספר יחידות ראוטר שהמינימום הוא שתי יחידות (צמתים) הפרושות ברחבי הבית. הראוטר הראשי שמחובר למודם שולח אות באופן שווה לכל יחידות הנתב המישניות, מה שתורם ל-WiFi יציב בכל הבית.

הסיבה שרשת מאש יותר יציבה מהרשת המסורתית עם ראוטר אחד היא מכיוון שיחידות הנתב יכולות לתקשר אחת עם השנייה ולגרום למחשב, לטאבלט או לטלפון שלך להתחבר ליחידת הנתב (צומת) בעלת האות הטוב ביותר.

מה ההבדל בין רשת רגילה לרשת מאש?

ברשת המסורתית יש לנו נתב אחד ראשי המחובר למודם שבו אות האינטרנט נמצא רק סביב הנתב הראשי. ישנם כמובן גם מגדילי טווח או בשמם השני מגברי וויפי שתפקידם הוא הגדלת טווח הקליטה מהראוטר הראשי לאיזורים בהם הקליטה חלשה. הבעיה במערכת הזו היא שככל שמתרחקים מהנתב הראשי, האינטרנט נחלש והמהירות נהיית יותר ויותר איטית. בנוסף, מגדילי טווח אינם יודעים לתקשר זה עם זה. עובדה זו הופכת לבעיה כאשר המכשיר שלך (מחשב, טאבלט או טלפון נייד) לא מתחבר למגדיל הטווח או הנתב בעל האות החזק ביותר והאינטרנט הופך לאיטי.

 

רשתות מש פותחו כדי למנוע את כל הבעיות הללו שאנשים חווים ברשתות רגילות. ברשתות מש, האות בין כל יחידת נתב (צומת) הינו חזק ומהיר ויחידות הנתב יוצרות רשת WiFi משלהן שהמחשב, הטאבלט או הטלפון הנייד שלך מתחבר אוטומטית אל הראוטר מאש בעל האות החזק ביותר, וכך המהירות אינה נפגעת ללא קשר למקום בו אתה נמצא בבית.

היתרון הפופולרי ביותר של רשת מאש הוא שהיא מספקת טווח גדול בהרבה מאשר נתב רגיל. יחידות הנתבים ברשת מש זקוקות בסך הכל לשקע חשמל, מה שמקל על הצבתם ברחבי הבית.

רשת מאש אלחוטית
רשת מסורתית מבוססת נתב בודד

יתרונות של רשת מש

1. גמישות

רשת מאש מאפשרת גמישות גבוהה בתצורה ובהתמודדות עם שינויים ברשת. היא מסוגלת להתאים את עצמה לשינויים במבנה הרשת או בתנאים הסביבתיים, וכך מספקת יכולת תקשורת גמישה ומתקדמת.


2. עמידות בפני תקלות

בזכות רשת מאש, אם נקודה מסוימת ברשת נפלה או נתקעת, המידע עדיין יכול להישאר זמין ולהישלח בדרך אחרת. היכולת להתמודד עם תקלות ולהמשיך בתקשורת גם במקרים של פגיעה בתשתיות הרשת היא יתרון משמעותי למערכת mesh.


3. התמודדות עם עומסים גבוהים

רשת מאש מציעה יכולת להתמודד עם עומסים רבים וגבוהים בתקשורת. המערכת מאורגנת בצורה שמאפשרת שיתוף עומס תקשורתי בין מספר משתמשים, וכך מסייעת למנוע עומס על הראוטרים (נקודות הגישה).


4. אוטונומיה

רשת מאש מספקת אוטונומיה למשתמשים במערכת. כל מכשיר ברשת משתתף בפיצול ושיתוף המידע, ואין צורך בנקודת מרכזית או בניהול מרכזי. זה מאפשר יכולת יעילה יותר בתקשורת ומעניק למשתמשים אוטונומיה מרבית בשימוש וניהול הרשת.

 

5. קישורים מרובים

ברשת מאש, כל מכשיר מחובר למספר מכשירים אחרים ברשת. זה מאפשר יכולת תקשורת יעילה ומהירה בין מכשירים הנמצאים בקרבת מקום. בנוסף, קיימת גם יכולת להעביר מידע ממכשיר למכשיר במקרה של אי זמינות ישירה עם הראוטרים של מערכת mesh.

רשת מאש
ההבדל בין רשת מאש לבין רשת רגילה

אתגרים ומגבלות בתכנון רשתות מאש

בכל תכנון ויישום של רשת מאש, יש לקחת בחשבון את המגבלות העיקריות שבהן מתמודדות מערכות ה-Mesh. הבנת המגבלות הללו חיונית לתכנון מערכת מאורגנת, יעילה ומאובטחת. הנה כמה מהמגבלות העיקריות שצריך לקחת בחשבון:

 

1. עלות

יחד עם היתרונות המרשימים של רשת מאש, קיימת עלות גבוהה יחסית ליישום ותחזוקה שלה. רשתות מאש מחייבות שימוש במכשירים מתקדמים ותשתיות חזקות, והם יכולים להיות מורכבים יותר ויקרים יותר.

 

2. קומפלקסיות (מורכבות)

ברשת מאש, קיימת קומפלקסיות גבוהה יחסית בתכנון והקמת הרשת. יש לנהל ולתחזק מערכת מאוד גדולה ומורכבת, כולל מכשירים רבים וחיבורים מרובים, דבר העשוי להגביל את היכולת להתמודד עם בעיות ותקלות אם וכאשר יופיעו.

 

3. קישורים מרובים (multiple connections)

רשת מאש עשויה לדרוש קישורים מרובים בין המכשירים השונים במערכת. ככל שהרשת גדלה ומתרחבת, הקישורים המרובים יכולים להפוך למורכבים יותר ולכן גם קשים יותר לניהול. כתוצאה מכך יש לקחת בחשבון שימוש בטכניקות מתקדמות כדי לאפשר ניטור וניהול יעיל של הקישורים המרובים.

איזו רשת mesh מומלצת?

בשוק ישנן מערכות מש רבות עם רמות מחיר שונות, מספר שונה של יחידות נתב ופונקציות שונות.


סדרת TP-link Deco Mesh היא ללא ספק הסדרה המנצחת שלנו. גם Deco P9 ההיברידי וגם Deco M9 plus מספקים למשתמש ביצועים מדהימים. בניגוד ל-Deco M9 plus, ה-Deco P9 משתמש ברשת החשמל כ-backhaul, במילים אחרות הוא משתמש ברשת החשמל על מנת להעביר נתונים בין יחידות הנתב השונות. המשמעות היא שה-Deco P9 ההיברידי הוא בעצם רשת mesh משולבת מתאמי Powerline, ועל ידי כך הוא מספק אינטרנט עוד יותר יציב ועוד יותר מהיר מרשת mesh רגילה.


בנוסף לכך, קל מאוד להתקין אותם עם אפליקציית Deco הייעודית. באפליקציה ישנן גם פונקציות והגדרות רבות לאופטימיזציה ותצורה של הרשת מאש. למשל, אפשר גם לחסום מכשיר מסוים מהרשת או להפעיל בקרת הורים אם יש ילדים בבית.

TP-link Deco P9 - רשת mesh היברידית
TP-link Deco P9 המלך החדש - רשת mesh היברידית

צריך עזרה עם הרשת בבית או במשרד?

מומחה רשתות עם למעלה מ-20 שנות ניסיון

שתף פוסט

עוד מאמרים בנושא

Homeplugs powerlines מתאם רשת חשמל
רשתות ו-WiFi

מה זה מתאם רשת חשמל Powerline?

אם אתם גרים בבית ישן אז יש סבירות גבוהה שלבית אין שקעי רשת בקירות. ייתכן אז שאולי תחשבו שצריך לקדוח חורים חדשים בבית ולפרוש כבלים כדי לקבל רשת מהירה יציבה. אבל זה לא המקרה, במקום זאת…

2.4GHZ או 5GHZ
רשתות ו-WiFi

2.4GHz או 5GHz? המדריך המקיף

ההבדלים העיקריים בין התדרים שכולנו מכירים מהרשתות האלחוטיות השונות 2.4 גיגה-הרץ ו-5 גיגה-הרץ הם כעיקרון טווח הקליטה ורוחב הפס שלהם (מהירות). אם נתחיל עם 5 ג'יגה-הרץ, אז תדר…

נגישות